1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Poprzedza go Europejski Tydzień Testowania, którego głównym celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do sprawdzenia swojego statusu serologicznego w kierunku HIV, czyli ludzkiego wirusa upośledzenia odporności. Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne działają we wszystkich województwach w Polsce z uwzględnieniem obowiązujących aktualnie zasad reżimu sanitarnego. 

Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te sukcesywnie maleją. Również zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS. 
 
Na koniec października 2020 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było około 13 351 pacjentów, w tym 96 dzieci i 48 kobiet w ciąży. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021”. 

https://www.aids.gov.pl/kampanie/CWL/01.html

· CO WARTO WIEDZIEĆ O HIV I AIDS? 

· JAK MOŻE DOJŚĆ DO ZAKAŻENIA HIV? 

· DLACZEGO WARTO ZROBIĆ TEST NA HIV? 

· KTO POWINIEN ZROBIĆ TEST NA HIV? 

· GDZIE MOŻNA WYKONAĆ TEST DIAGNOSTYCZNY? 

· CO OZNACZA UJEMNY WYNIK TESTU W KIERUNKU HIV? 

· CO OZNACZA DODATNI WYNIK TESTU W KIERUNKU HIV?